Pasja 800 - Janusz Maderski JACHTY - BUDOWA, KONSTRUKCJE

Przejdź do treści

Menu główne:

Pasja 800

JACHTY ŻAGLOWE
DANE TECHNICZNE

długość L  - 8,00 m
szerokość B - 2,50 m
zanurzenie T - 0,30/1,50 m
żagle S - 31 m2
wypór D - 1900 kg
masa M - 1130/730 kg (balast wodny spuszczony)
balast G - 400-450 kg
wolna burta F - 1,06 m
PODSTAWOWE MATERIAŁY

sklejka wodoodporna 8mm - 48 ark.,
0,6 m3 tarcicy sosnowej,
blacha stalowa na miecz i ster,
wkręty i gwoździe mosiężne, profile aluminiowe na maszt i bom,
linki stalowe,
dakron.


Jest to wersja jachtu "Pasja 750", w której przedłużono rufę oraz zmieniono rozwiązanie steru. Przedłużona rufa mieści platformę kąpielową oraz zaczep silnika przyczepnego. Zrównoważony ster podnoszony jest obrotowo fałem przechodzącym przez rurowy trzon sterowy. Wnętrze równie wygodne jak w "Pasji 750" przeznaczone dla 6 osób mieści wszystkie potrzebne przedziały i urządzenia. Podobnie jak w "Pasji 750" zabudowa koi i szafek nie stanowi usztywnień konstrukcyjnych, istnieje więc możliwość adaptacji wnętrza do indywidualnych wymagań. Przedłużona rufa i umieszczony pod nią ster zwiekszają predkość jachtu i poprawiają sylwetkę kadłuba. Dokumentacja została rozszerzona o wersję kadłuba o obłych liniach z możliwością poszycia listewkowego, listewkowego laminowanego oraz diagonalnego.
Tu link do strony pokazujacej niezwykle starannie wykonaną Pasję 800  https://jachtdrewniany.pl/

Obserwujemy rozpoczętą w marcu 2008 budowę Pasji 800 Pana Wojciecha Rusina. Przebieg całej budowy, rozterki armatora i doping żeglarzy można zobaczyć http://www.sailforum.pl/viewtopic.php?t=6771/ (fot. armator i budowniczy w jednej osobie):
Poniżej fotografie Pasji 800 pięknie wykonanej przez Pana Jerzego Madalińskiego. Oto co pisze armator po pierwszych pływaniach: "Wodowanie nastąpiło po 5 latach od rozpoczęcia budowy, efekt może pan ocenić na zdjęciach. W sumie pracy wyszło ok. 14 miesięcy ale przeciwności losu nie pozwoliły na szybsze ukończenie prac. ...Myślę że niedługo uruchomię stronę ze zdjęciami z etapów budowy. Jeśli chodzi o właściwości nautyczne to łódka pływa dobrze z minimalną nawietrznością (bez grota jest niemal samosterowna?!?). jak widać na zdjęciach nie wykazuje przechyłu ani na dziób czy rufę. ... Łódka jest jeszcze nie ważona dokładnie ale wg moich obliczeń nie powinna być cięższa niż 1250 - 1300 kg" (fotografie armatora ):
Pan Marek Kluska zbudował Pasję 800 w wersji z ciężkim mieczem i stalową skrzynią. (fot. armatora)
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego