Samodzielne szycie żagli - Janusz Maderski JACHTY - BUDOWA, KONSTRUKCJE

Przejdź do treści

Menu główne:

Samodzielne szycie żagli

PORADNIK
SZYCIE ŻAGLI TURYSTYCZNYCH

Podstawowe żagle dla niewielkich jachtów szyjemy z dakronu 150 - 200 g/m2 . Żagle takie można uszyć na zwyczajnej maszynie mającej możliwość szycia ściegiem zygzakowym. W dokumentacjach podane są długości teoretycznych lików żagli. Według tych wartości rysujemy kredą na odpowiednio dużej powierzchni kształt żagla. Nanosimy naddatki na wypukłość zgodnie z rysunkiem obok. Fok kroimy bez naddatków . Żagle kroimy wykorzystując na bryty całą szerokość dakronu.

Lik dolny i przedni grota wykańczamy likliną.  Na liku wolnym zakładamy dakron i przeszywamy podwójnym ściegiem. W rogach naszywamy podwójne banty i wbijamy remizki. W rogu fałowym grota naszywamy sklejkową lub aluminiową głowę. Lik przedni foka wykańczamy kieszenią, w którą wprowadzimy stalową liklinę. Liki dolny i wolny wykańczamy przez założenie dakronu i przeszycie podwójnym ściegiem. W rogach naszywamy podwójne banty i wbijamy remizki. Uszycie żagla o powierzchni ok. 10 m2 wraz ze skrojeniem zajmuje amatorowi 1 do 2 dni.
Jeżeli to możliwe, to przed przystąpieniem do szycia żagli po raz pierwszy, dobrze jest przyjrzeć się dokładnie "szczegółom krawieckim" w żaglach szytych przez fachowca.

SZYCIE ŻAGLA LUGROWEGO
na przykładzie grota do Piranii II

1. docinamy wstępnie bryty z zapasami po ok. 10 cm na stronę na długości brytu,
2. wycinamy wypukły kształt na linii łączenia brytów - widoczny na zdjęciach naddatek na
wypukłość żagla,
3. zszywamy bryty zachowyjąc równy (ok. 25 mm) zakład (naddatek w tym momencie tworzy
wypukłość żagla),
4. obcinamy ostateczny kształt żagla zachowując naddatek na zawinięcie materiału na likach,
5. naszywamy banty
6. wszywamy rękaw dla rejki
7. nabijamy remizki

Co zrobić gdy jest problem z zakupem dakronu a chcemy uszyć żagiel do małej łódki.
Gdy powstała pierwsza Pirania (1988) nie było możliwe zdobycie dakronu. W hurtowni tkanin technicznych była jednak gruba, poliestrowa (ok. 200G/m2) tkanina przeznaczona na markizy. Oczywiście trzeba było rozciągać w rękach różne materiały i wybrać ten który wydawał się najmocniejszy. Udało się uszyć dobrze pracujący żagiel. Najbardziej rozciąganym fragmentem tego żagla jest odcinek między rejką a mocowaniem do masztu, więc lik przedni został wzmocniony przez obszycie taśmą. Do dziś żagiel jest w doskonałym stanie i bardzo dobrze pracuje.

SZYCIE PROSTEGO GENAKERA
na przykładzie żagla do Setki

Rysunki i fotografie obok pokazują jak uszyć genaker do Setki. Wykorzystano mocną tkaninę nylonową.


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego